2017
Girls Softball
State Tournament Schedule
WWS Home  |  Scoreboard Home  |  Score Archive
Thursday - Saturday, June 8 - 10, 2017
Goodman Diamond - Madison, Wisconsin
Division 1

Quarterfinals - Thursday, June 8th

Game 1 - Sectional #5 (Burlington Sectional) winner vs. Sectional #7 (Germantown Sectional) winner - 
               ( game time - 8:00am )


Game 2 - Sectional #6 (Waukesha North Sectional) winner vs. Sectional #8 (Kenosha Bradford Sectional) winner - 
               ( following Game 1 )


Game 3 - Sectional #2 (Kimberly Sectional) winner vs. Sectional #4 (Oconomowoc Sectional) winner
               ( game time - 12:30pm )

Game 4 - Sectional #1 (Chippewa Falls Sectional) winner vs. Sectional #3 (Verona Area Sectional) winner - 
               ( following Game 3 )

-------------------------------------------------------------------------------------------

Semifinals - Friday, June 9th

Game 5 - Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2 - ( game time - 7:00pm )

Game 6 - Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4 - ( following Game 5 )

-------------------------------------------------------------------------------------------

Championship Game - Saturday, June 10th

Game 7 - Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6 - 
               ( game time - 6:30pm )



Division
2

Semifinals - Friday, June 9th

Game 1 - Sectional #1 (Medford Area Sectional) winner vs. Sectional #4 (Waupun Sectional) winner - 
               ( game time - 2:30pm )

Game 2 - Sectional #2 (Winneconne Sectional) winner vs. Sectional #3 (Delavan - Darien Sectional) winner - 
               ( following Game 1 )

-------------------------------------------------------------------------------------------

Championship Game - Saturday, June 10th

Game 3 - Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2 - 
               ( game time - 4:00pm )



Division
3

Semifinals - Friday, June 9th

Game 1 - Sectional #1 (Bloomer Sectional) winner vs. Sectional #4 (Laconia Sectional) winner - 
               ( game time - 10:00am )

Game 2 - Sectional #2 (Chilton Sectional) winner vs. Sectional #3 (Lancaster Sectional) winner - 
               ( following Game 1 )

-------------------------------------------------------------------------------------------

Championship Game - Saturday, June 10th

Game 3 - Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2 - ( game time - 1:00pm )



Division
4

Semifinals - Thursday - Friday, June 8th - 9th

Game 1 - Sectional #1 (Marathon Sectional) winner vs. Sectional #4 (Darlington Sectional) winner - 
               ( Thursday June 8th  ::  game time - 9:00pm )

Game 2 - Sectional #2 (Lourdes Academy Sectional) winner vs. Sectional #3 (Tri - County Sectional) winner - 
               ( Friday June 9th  ::  game time - 8:00am )

-------------------------------------------------------------------------------------------

Championship Game - Saturday, June 10th

Game 3 - Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2 - ( game time - 10:30am )



Division 5

Semifinals - Thursday, June 8th

Game 1 - Sectional #1 (McDonell Sectional) winner vs. Sectional #4 (Belmont Sectional) winner - 
               ( game time - 5:00pm )

Game 2 - Sectional #2 (New Holstein Sectional) winner vs. Sectional #3 (Assumption Sectional) winner - 
               ( following Game 1 )

-------------------------------------------------------------------------------------------

Championship Game - Saturday, June 10th

Game 3 - Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2 - ( game time - 8:00am )