WWS Home   |   Girls AP Rankings   |   Scoreboard Home   |   Score Archive
2018 - 19
Rankings for games played through 2/24/19
(Final Season Rankings)

This is The AP Wisconsin prep basketball poll, as voted upon by a statewide panel of sports writers and broadcasters. 

Listing Key:
Ranking, School, first-place votes in (parentheses), record, total points, and last week's ranking (NR=Not Ranked)

West Wisconsin Teams are in BOLD
 
Division 1
1. Madison East (5), 21-1, 59, 2
2. Kimberly (1), 20-2, 53, 3
3. Brookfield East 18-4, 45, 5
4. Hamilton 18-4, 38, 1
5. Waukesha West 19-3, 35, 7
6. Brookfield Central 17-5, 22, 4
7. West Allis Central 18-3, 21, 8
8. Homestead 18-4, 18, 9
9. Arrowhead 18-4, 17, 10
10. Madison La Follette 17-5, 8, NR

Others receiving votes:
Racine Park 5, Eau Claire North 1
 
Division 2
1. Nicolet (6), 21-1, 60, 1
2. La Crosse Central 20-2, 54, 2
3. Westosha Central 21-1, 46, 3
4. East Troy 20-1, 35, 4
5. Mount Horeb 19-3, 31, 5
5. Milw. Washington 17-5, 31, 7
7. Onalaska 17-5, 26, 8
8. Green Bay Southwest 20-2, 23, 6
9. Milw. Bay View 18-2, 16, 9
10. Kaukauna 17-5, 6, 10

Others receiving votes:
Milwaukee Madison 1, De Forest 1
 
Division 3
1. Waupun (5), 21-1, 58, 1
2. Racine St. Catherine's 19-3, 50, 2
3. St. John's NW Military Academy 21-1, 45, 3
4. Stratford 22-0, 41, 5
5. Martin Luther (1), 19-3, 40, 4
6. Lake Country Lutheran 18-4, 21, 6
7. Lakeside Lutheran 17-3, 19, 8
8. Prairie du Chien 19-3, 16, 7
9. Lake Mills 17-5, 13, 9
10. (tie) Brookfield Academy 17-5, 7, NR
10. (tie) Freedom 18-4, 7, NR

Others receiving votes:
Dominican 4, Wrightstown 4, Appleton Xavier 3, Denmark 2
 
Division 4
1. Roncalli (6), 22-0, 60, 1
2. Lourdes Academy 21-1, 52, 2
3. Clear Lake 19-1, 47, 3
4. Iola-Scandinavia 20-1, 41, T5
5. New Glarus 20-2, 36, T5
6. Osseo-Fairchild 21-1, 25, 8
7. Darlington 19-2, 22, 4
8. Howards Grove 19-2, 19, 7
9. Colfax 21-1, 15, 9
10. Mineral Point 16-6, 5, 10

Others receiving votes:
Milwaukee Academy of Science 4, Cuba City 3, Manawa 1
 
Division 5
1. Randolph (5), 22-0, 57, 1
2. Bangor 20-1, 49, 2
3. Wauzeka-Steuben 20-1, 46, 4
4. Sheboygan Area Luth. (1), 20-2, 43, 5
5. Blair-Taylor 21-1, 37, 6
6. Columbus Catholic 20-2, 36, 3
7. Hustisford 20-2, 23, 7
8. Almond-Bancroft 19-3, 20, 8
9. Rio 18-4, 10, 9
10. Potosi 17-4, 4, NR

Others receiving votes:
Wild Rose 3, Shullsburg 2